Past Award Winners

Advisor of the Year

2011 Jessica Cain Paul Marshall
     

Faculty of the Year

2011 Christine Malone Candace Whedon

Staff of the Year

2011 Matt Koenigs

George Shuh Award  - Classified Staff

2011  John Syson
2010  Connie Tune  
2009  Randy Jenny  
2008  Jeff Pearce  
2007  Francie Mooney  
2006  Brandon Yost  
2005  Sharon Stier  
2004  Tony Anthony  
2003  Carole Dunnigan  
2002  Flo McIntyre  
2001  Bob Cantrell  
2000  Lynn Mock  
1999  Michael Clyburn Dennis Ryan
1998  Cathy Groger  
1997  Bobby Nelson  
1996  Karen Schilde  
1995  Larry Waugh   

George Shuh Award  - Exempt Staff

2011  Carla Forney
2010  Carla Forney
2009  Sara Frizelle
2008  Marc Tolle
2007  Ardi Kveven 

George Shuh Award  - Faculty

2011  Laura Wild  
2010  Christie Nelson  
2009  Margaret Balachowski
2008  Sandra Lepper  
2007  Andrea Otanez  
2006  John Olson  
2005  Thom Lee  
2004  Gary Newlin  
2003  Eric Davishahl  
2002  Dorothy Brandt  
2001  Gary London  
2000  Bob Peterson  
1999  Karla Pouillon  
1998  Gordon Kimbell  
1997  Dave Houghtailing
1996  Karrie Porter  
1995  Louise Kolstad  Kathryn Willestoft 

You Made a Difference Awards

2010 Andrea Otanez Evelyn Henriques  
  Heidi Weiss-Green Al Moser (posthumously)
2009 Sandra Lepper Rie Matsui Fountain
  John Meyer Dr. Elliot Stern  
2008 Andrea Cahan Theresa Markovich  
  Karen Preston Elizabeth (Betsy) Stam
2007 Beth Adolphsen Mattie Davis-Wolfe Jeanne Kraske
  Lynne Munoz Theresa Markovich  
2006 Rick Brydges Bev Farb Peter Schmidt
  Patricia Sehlke Don Smith  
2005 Cynthia Clarke Jackie Hedgpeth Jason Ripper
  Vicki Welch Lynne Munoz  
  Pamela Pape-Lindstrom  
2004 Beth Adolphsen Dorothy Brandt Cynthia Clarke
  Mike Kolosseus Sandra Lepper Louise Lien
  Margaret Riordan    
2003 Eric Davinshal Jackie Hedgpeth  
  Sandra Lepper Lynn Granstrom  
2002 Shirley Lumia Lynn Munoz Linda Quist
  Daniella Stewart Charles VanSteenburgh
2001 Sandy Lepper Vidal Martin  
  Sharon Wellman Lynn Granstrom  
  Angela Picardo  Roberta Constantine 
2000 Phyllis Baird Larry Baxter Lynn Granstrom
  Darleen Fitzpatrick Sharon Parks Peggy Uhlenkott
1999 Sue Grigsby Pheeson Liaw Fayla Schwartz
  Daniela Stewart Patty Rentz-Molina  
1998 Susan Cross Marjorie Hofstad John Olson
  Bob Killingstad Lolly Smith  Greg Kammer
1997 Lynn Granstrom Joy Fitzpatrick Vidal Martin
  Sharon Parks Peggy Uhlenkott Heidi Weiss-Green
1996 Louise Kolstad Melanie Knight John Lindstrom
1995 Bob Buck Sue Greiling Lolly Smith
  Sharon Wellman Louise Vlasic Chris Kane
1994 Brigitte Bjorn  Joan Davidson  Pheeson Liaw 
  Lynn Mock  Irv Moore Connie Veldink 
1993 Bob Killingstad Paul Marshall  Sally Van Niel 
  Rich Haldi  Adrian Stevens  Karrie Porter 

Extra Effort Award

2011 Elliot Stern Victoria Tanis Hi-Q Team: Amy Hammons, John Reeg, Gretchen Rowe, Linda Summers
2010 Laura Wild     
  EvCC Gounds Crew:  
  Brent Sall  John Syson  Bryan Clarke 
  Brandon Hensley  Jan Witscher (posthumously)
  EvCC Netbook Computer Team:   
  Nyla Taylor  John Mullen   
  Linda Zuvich  Rosalie Iblings  
2009  Laura Little  Darrell Gulliford   
  Patricia Davis  Media Services Team
  Custodial Crew Team  
2008  Rebecca Mathis  Sharon Schuhow  Stu Barger 
  Bobbie Nelson  Bev Nunes   
2007  Russell Colmore  Kathleen Daniels  Laura Little 
  Pat Coughlin  Cathy May  Kathrine Schiffner
  Financial Aid Office  
2006  Pat Coughlin  Sheri Greimes  Jeanne Leader 
  Steve Lyons  Gary Newlin   
  Russ Nunes  Jennifer Rhodes   
2005  Linda Baca  Naomi Foote  Sara Frizelle 
  Sharon Schuhow  Donna Miguel  Betsy Shields 
  Craig Perry-Ollila     
2004 Ray Whitlow  George Deitz   
  Joann Ashlock Mary Castro  
  Max Phipps Peg Balachowski  
2003  Sheila Dunn  Sheri Greimes  Frank Roberts 
  Mike Eason  Marc Tolle   
  Sydnie Tran  Claudia Underhill   
2002  Cynthia Clark  Ian Graham  Phyllis Bagwell 
  Chris Austin Esther Moss George Olson
  Tony Anthony Mike VanQuickenborne
  Elizabeth Adolphsen  
2001  Lolly Smith  Chuck Morrison  Elke Dinter 
  Kathy Koss  Janice Paulson  Joyce Walker 
  Larry Walker  Rich Haldi  Nancy Kolosseus
2000  Thom Lee  Linda Lonneker  Marie Lyle 
  Nancy Menzia  Gary Newlin   
  Patty Newman  Sydnie Tran  
1999  Juli Boyington  Karen Brasfield  Jorge Conesa 
  Vidal Martin  Daniella Stewart  Jeanne Kraske 
  Sharon Stier  Helen Vitous   
  Zada Wheatley  Suanne Streby  
1998  Sharon Wellman  Dave Utela  Frank Cox 
  Debra Dovel Linda Baca   
  Dennis McWilliams  
1997  Sheri Greimes  Karen Kotash Bob Killingstad  
  Christine Kerlin  Mary Smith   
  Maryanne Ackerman  
1996  Marc Tolle  Tim McCravey  Shirley Lumia 
  Claudia Gearhart  Jan Oliver   
  Gerald VanderVate  
1995  Tony Anthony  Barb Chapman  Al Setzer 
  Daniela Stewart  Giles Shepard  Anita Newman 

Exceptional Faculty Awards

2011 Andrea Cahan Kevin Craft Kamil Hamaoui Marianne Le Louise Vlasic Heidi Weiss-Green
2010  Josh Searle  Darryl Dieter  Fayla Schwartz  
  Thom Lee  Sumita Singh  Beth Peterson 
  Christie Sullivan  Andrea Wells-Edwards
2009  Lynne Munoz  Kathy Kneifel  Jason Ripper
2008  Jo-Ann Sickles  Anne Brackett  Joyce Walker
  Bill Reed  Elliot Stern  
  Reading & Study Skills Faculty:  
  Christine Wilson  Kathryn Johnson   
  Dale Galloway  Patricia Nerison  
2007  Lolly Smith  Pheebe Shen  Kathleen Goff 
  Elke Dinter  Marcia Huntington   
  Kamil Hamaou  Anne Harrington  
2006  Paul Marshall  Donna Olson  Christine Malone 
  Dan Minzel  Rick Brydges   
  Owen Owens  Dean Hustler   
  Curt Bailey  Lori Wisdom-Whitley
2005  John Bruemmer  Cynthia Clarke  Mark Kontulis 
  Sandra Lepper  Peg Balachowski   
  Bethany Reid  Nancy Vandenberg
2004  Kevin Craft  Elke Dinter  Vidal Martin 
  Daniela Stewart  Ellen Felsenthal  
2003  Pat Stettler     

Distinguished Classified Staff

2011 Debbie Sarich
2010  Joy Fitzpatrick
2009  Barbara Scienski
2008  Ronna DeLaVergne 

Emerging Classified Staff

2010 Christina Manwell
2009 Jan Johansen
2008 Jacob Steelsmith 

Diversity Award

2011 Andrea Wells-Edwards
2010   Phebe Shen Sandy Nisperos
2009  Joyce Walker  
2008  Diversity Teaching Lab: 
  Paul Marshall  Janice Lovelace
2007  Laura Hedges  
2006   George Deitz  
2005  Rich Haldi  
2004  Bill Reed  
2003  Christina Castorena
2002  Cynthia Clark  
2001  Diversity Committee
2000  Joy Fitzpatrick  
1999  Joanne Ashlock  
1998  Linda Kwon Quist
1997  Earl Martin