2010 Distance Track Results

5/24 & 5/25 – NWAACC Outdoor Track & Field Championships - Spokane, WA

Day 2 results - 5/25
Men
800M - FINALS

5th - Emmanuel Contreras - 1:58.71
6th - Seth Pierson - 1:58.75
8th - Drew Larson - 2:08.02
1500M - FINALS
1st - Seth Pierson - 3:59.64
2nd - Emmanuel Contreras - 4:00.55
3rd - Drew Larson - 4:01.64
12th - Kyle Rasor - 4:39.49
5000M - FINALS
2nd - Tim Welch - 15:38.39
5th - Yon Yilma - 15:58.39
11th - Jimmy Creek - 16:55.31
4 X 400 Relay - FINALS
7th - 3:27.74 - D. Larson, S. Pierson, E. Contreras, M. Rexach

FINAL TEAM RANKINGS - after 21 events
1st - CC's of Spokane - 290
2nd - Clackamas CC - 159
3rd - Lane CC - 112
4th - Mt. Hood CC - 75
5th - Clark College - 68
6th - EVERETT CC - 54
7th - Treasure Valley CC - 41
8th - Southwestern Oregon CC - 15
9th - Skagit Valley College - 4

Women
400M - FINALS

7th - Katelyn Thompson - 1:01.56
1500M - FINALS
1st - Shawna Schooley - 4:43.42
10th - Danielle Grams - 5:37.16
5000M - FINALS
2nd - Kelly Talkington - 18:39.88
3rd - Kelsey Loomans - 18:44.17
4th - Shawna Schooley - 18:49.82
13th - Valerie Massie - 20:20.75
16th - Krissy McGill - 21:48.38
4 X 400 Relay - FINALS
4th - 4:18.74 - K. Thompson, S. Schooley, K. McGill, D. Grams

FINAL TEAM RANKINGS - after 21 events
1st - CC's of Spokane - 243
2nd - Lane CC - 235.50
3rd - Clackamas CC - 96
4th - EVERETT CC - 67
5th - Southwestern Oregon CC - 58.50
6th - Mt. Hood CC - 40
7th - Treasure Valley CC - 39
8th - Clark College - 27

Day 1 results - 5/24
Men
800M - Preliminaries

1st - Emmanuel Contreras - 1:55.07
3rd - Seth Pierson - 1:55.34
7th - Drew Larson - 2:00.40
9th - Seth Trowbridge - 2:03.42
10th - Michael Rexach - 2:05.05
11th - Kyle Rasor - 2:06.18
12th - James Mattson - 2:07.16
15th - Justin Marshall - 2:17.97
10000M - FINALS
4th - Yon Yilma - 34:05.22
6th - Jimmy Creek - 35:12.71
9th - Justin Marshall - 38:01.54
10th - Scott Felch - 41:09.20
3000M Steeplechase - FINALS
9th - Tonder Lystad - 11:06.40
11th - Alex Baker - 11:37.96

TEAM RANKINGS - after 7 events
1st - CC's of Spokane - 118
2nd - Clackamas CC - 63
3rd - Lane CC - 57
4th - Mt. Hood CC - 10
5th - EVERETT CC - 8
6th - Clark College - 7
7th - Treasure Valley CC - 6
8th - Southwestern Oregon CC - 4

Women
800M - Preliminaries

10th - Danielle Grams - 2:34.98
11th - Katelyn Thompson - 2:37.53
10000M  - FINALS
1st - Kelly Talkington - 38:50.86
2nd - Kelsey Loomans - 38:58.32
10th - Lauresa Smith - 44:26.95
11th - Jolene Minor45:56.59
3000M Steeplechase - FINALS
1st - Shawna Schooley - 11:46.25
6th - Kelsey Whipple - 13:50.52

TEAM RANKINGS - after 8 events
1st - Lane CC - 103.50
2nd - CC's of Spokane - 79
3rd - Southwestern Oregon CC - 38.50
4th - EVERETT CC - 31
5th - Clackamas CC - 23
6th - Clark College - 15
7th - Mt. Hood CC - 12
8th - Treasure Valley CC - 6

5/8 - UW - Ken Shannon Meet- Seattle, WA
Men
800M

     Section 2
1st - Emmanuel Contreras - 1:52.99
8th - Seth Pierson - 2:00.48
11th - Drew Larson - 2:03.45
     Section 3
7th - Seth Trowbridge - 2:01.47
     Section 4
3rd - Michael Rexach - 2:03.09
4th - James Mattson - 2:05.17
5th - Kyle Rasor - 2:06.22
1500M
     Section 2
2nd - Seth Pierson - 3:56.40
     Section 3
1st - Drew Larson - 3:59.91
     Section 4
7th - Kyle Rasor - 4:19.82
5000M
7tyh - Tim Welch - 15:31.17
11th - Emmanuel Contreras - 15:44.68
21st - Jimmy Creek - 16:48.73
24th - Justin Marshall - 17:48.85
3000M Steeplechase
9th - Alex Baker - 10:55.92
12th - Tonder Lystad - 11:10.00
13th - Scott Felch - 11:14.99
4 X 400 Relay
5th - 3:45.16 - J. Mattson, S. Trowbridge, K. Rasor, A. Baker

Women
400M
 
     Section 3
3rd - Katelyn Thompson - 1:03.09
800M
     Section 3
3rd - Danielle Grams - 2:33.19
5000M 
2nd - Shawna Schooley - 17:55.90
3rd - Kelly Talkingon - 18:29.00
4th - Kelsey Loomans - 18:29.71
9th - Krissy McGill - 19:59.55
10th - Valerie Massie - 20:03.50
13th - Lauresa Smith - 20:29.37
17th - Jolene Minor - 20:57.50
19th - Kelsey Whipple - 21:19.03
4 X 400 Relay
5th - 4:20.85 - K. Thompson, S/ Schooley. K. McGill, D. Grams

4/23 – WWU Twilight Alumni Meet - Bellingham, WA
Men
1 Mile

2nd - Emmanuel Conteras - 4:12.25
8th - Seth Pierson - 4:18.72
22nd - Kyle Rasor - 4:47.75
800M
3rd - Emmanuel Conteras - 1:55.44
4th- Drew Larson - 1:57.14
19th - James Mattson - 2:05.40
24th - Kyle Rasor - 2:08.21
5000M
1st - Tim Welch - 15:07.40
19th - Jimmy Creek - 16:23.00
22nd - Justin Marshall - 16:46.50
25th - Scott Felch - 17:06.80
3000M Steeplechase
5th - Tonder Lystad - 10:59.66
6th - Alex Baker - 10:59.77
4X400 Relay
7th - 3:54.78 - A. Baker, S. Felch, K. Rasor, J. Mattson

Women
800M

3rd - Shawna Schooley - 2:19.70
15th - Krissy McGill - 2:27.21
21st - Danielle Gram - 2:42.93
1500M
3rd - Shawna Schooley - 4:43.25
7th - Valerie Massie 4:55.55"
8th - Kelly Talkington - 4:57.10
11th - Kelsey Loomans - 5:01.89
16th- Danielle Gram - 5:31.39
3000M
5th - Valerie Massie - 10:39.13
6th - Kelly Talkington - 10:41.82
10th - Kelsey Loomans - 10:52.54
5000M 
8th - Lauresa Smith - 20:37.08
9th - Kelsey Whipple - 20:42.98
10th - Jolene Minor -  20:52.54

4/17 – CWU Spike Arlt Invitational – Ellensburg, WA
Men
400M

8th - Drew Larson - 52:61
12th - James Mattson - 53:35
19th - Tonder Lystad - 59:36
800M
1st - Seth Pierson - 1:55.53
2nd - Emmanuel Conteras - 1:55.70
10th - Tim Welch - 2:03.47
11th - Seth Trowbridge - 2:03.67
15th - James Mattson - 2:10.39
18th - Scott Felch - 2:17.27
20th - Alex Baker - 2:24.21
1500M
5th - Yon Yilma - 4:08.24
8th - Tim Welch - 4:10.10
5000M
8th - Justin Marshall - 17:55.18
10,000M
9th- Kyle Rasor - 356:52.84
10th - Scott Felch - 36:51.42
11th - Tonder Lystad - 37:28.94
13th - Alex Baker - 37:36.00
3000M Steeplechase
1st - Emmanuel Conteras - 9:32.10
4X400 Relay 
4th - 3:35.39 - J. Mattson, S. Trowbridge, K. Rasor, T. Welch
7th - 3:59.09 - A. Baker, J. Marshall, T. Lystad, S. Felch

Women
400M

7th - Shawna Schooley - 1:01.93
11th - Krissy McGill - 1:03.48
14th- Danielle Gram - 1:07.37
800M
4th- Krissy McGill - 2:26.16
5th- Valerie Massie - 2:28.01
8th - Danielle Gram - 2:35.18
9th - Kelly Talkington - 2:35.72
1500M
2nd - Valerie Massie - 4:54.70
5th - Kelly Talkington - 5:01.60
5000M
1st - Kelsey Loomans - 19:05.80
3rd - Jolone Minor - 21:40.12
4th - Lauresa Smith - 21:55.72
3000M Steeplechase 
1st - Shawna Schooley - 11:40.90
6th - Kelsey Whipple - 21:55.72
4X400 Relay
5th - 4:21.80 - S. Schooley, D. Gram, K. McGill, J. Minor

4/9 – WWU Ralph Vernacchia Invitational - Bellingham, WA
Scores not recorded yet
Men

Women

4/2 – Willamette Invitational – Salem, OR
Men
1500M

6th - Emmanuel Conteras - 3:58.07
12th - Seth Pierson - 4:01.47
24th - Drew Larson - 4:06.99
5000M
41st - Yon Yilma - 15:42.85

Women
5000M

15th - Shawna Schooley - 17:58.67
19th - Valerie Massie - 18:11.57
20th - Kelly Talkington - 18:12.77
29th - Kelsey Loomans - 18:40.69
43rd - Krissy McGill - 19:18.96

3/27 – CNW Spring Break Open - Shoreline, WA
Scores not recorded yet
Men

Women

3/13 – PLU Invite – Tacoma, WA
Men
800M

15th - Michael Rexach - 2:07.78
26th - Kyle Rasor - 2:15.37
1500M
2nd - Seth Pierson - 4:03.76
18th - Kyle Rasor - 4:27.46
21st - Matt Miland - 4:31.63
5000M
15th - Jimmy Creek - 16:59.88
17th - Scott Felch - 17:37.11
10000M
9th - Justin Marshall - 36:18.00

Women
800M

11th - Danielle Grams - 2:37.40
1500M
6th - Katie Hughes - 5:33.14
10000M
1st - Kelsey Loomans - 38:00.21
2nd - Valerie Massie - 38:10.57
3rd - Kelly Talkington - 38:35.83
4th - Krissy McGill - 41:43.34
6th - Kelsey Whipple - 44:04.62